VDU Botanikos sodas

17
gruodžio, 2024

Apie Kalėdas ir botaniką – filokartinėje Liudo Mažylio kolekcijoje

Šventinį laikotarpį apsilankę mūsų oranžerijoje, galite susipažinti su prof. Liudo Mažylio filokartinės kolekcijos dalimi, dedikuota Kalėdinei botaninei tematikai.

Štai ką apie šiuos eksponatus pasakoja pats kolekcininkas:

„Kalėdiniuose bei naujametiniuose atvirukuose įprasta vaizduoti augalus, tradiciškai siejamus su Kalėdų laiko simbolika.

Gimusio Kūdikėlio Jėzaus paveikslų fone neretai regime palmes, Trijų Karalių pagarbinimas siejamas su mira – smilkalais iš alyvuogių aliejaus ir kvapniųjų balzaminių skysčių.

Lietuvoje ir aplinkiniuose kraštuose daugumoje kalėdinių siužetų – eglė (Picea abies) ar jos šakelė. Bet pasitaiko ir kiti visžaliai augalai: kėnis (Abies), pušis (Pinus), maumedis (Larix), kadagys (Juniperus), kedras (Cedris), tuja (Thuja), kiparisas (Cupressus), žiemė (mirta; Vinca).

Tarp kitų tradicinių kalėdinių augalų – puansetija (Euphorbia), bugienis (Ilex), amalas (Viscum), šv. Juozapo rykštė (Lilia).

Kūčių stalą praturtina ir puošia obuoliai (Malus domestica), paprastojo lazdyno (Corylus avellana), graikinio riešutmedžio (Juglans regia) riešutai, dar pora dešimčių kitų augalų ar iš jų pagamintų valgių.

Naujųjų metų šventę vaizduojančiuose siužetuose neapsieinama be šampano (‘Chardonnay’ ar kai kurių kitų vynuogių veislių specialiu būdu fermentuotas putojantis vynas).

Sovietmečio simbolikoje kalėdinių siužetų šiukštu nebeliko, bene vienintelis „legaliai“ vaizduojamas naujametinis augalas ilgus dešimtmečius buvo eglutė.

Kalėdiniai šventiniai atvirukai plito jau nuo 19-ojo amžiaus antrosios pusės. Juose vaizduojami augalai, įvairiuose kraštuose laikomi tradiciniais kalėdiniais.

Eksponate pateikiami Nepriklausomos Lietuvos, kažkiek caro laikų, taip pat Vilniaus krašte plitusios lenkiškos, kai kurių kitų kraštų, pvz., Pirmojo pasaulinio karo laikų prancūziška filokartijos medžiaga. Tarpukariu įvairiems Europos kraštams skirti atvirukai su atvaizduota Kalėdų augmenija buvo gaminami milijoniniais tiražais, o su įspaustu lietuvišku užrašu buvo platinami Lietuvoje.“

NORĖDAMI APŽIŪRĖTI EKSPONATUS IR PASIKLAUSYTI PASAKOJIMŲ APIE BOTANINIUS KALĖDŲ SIMBOLIUS – REGISTRUOKITĖS TELEFONU: +370 663 55859

Kitos aktualijos

2025 01 15
Paroda oranžerijoje: jaunieji menininkai kviečia į refleksiją tvarumo tema
Jau tradiciškai metus Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas pradeda jaunųjų menininkų paroda, kaskart išradingai ir vis kitaip įkurdinama didžiausioje šalies oranžerijoje. Penktą kartą organizuojama paroda „Tvarios jungtys“ eksponuoja VDA Kauno fakulteto magistrantūros studentų darbus, kuriuose – nuo medžio, pagaminto ...
Plačiau
2025 01 13
Kviečiame balsuoti ir išrinkti 2025 metų Vaistinį augalą
Jau tradiciškai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas prisideda prie didelio susidomėjimo kasmet sulaukiančio populiariausio metų vaistinio augalo rinkimų. Balsuoti kviečiami visi, besidomintys vaistiniais augalais – tiek specialistai, tiek plačioji visuomenė. Balsavimo anketą rasite šioje nuorodoje Specialistų paruoštame sąraše ...
Plačiau
2025 01 10
Visą žiemą mūsų edukacijos – už itin patrauklią kainą!
Kad žiema būtų kupina žalumos ir šilumos, kviečiame moksleivių klases į edukacijas už ypač patrauklią kainą – vos 5 Eur vaikui!Nuo populiariausios EKSPERIMENTUODAMI MOKOMĖS iki FLORISTIKOS DIRBTUVIŲ ar DNR GENETINIO KODO – išsirinkite tinkamiausią, o mūsų specialistės pritaikys pageidaujamą ...
Plačiau
2025 01 09
Pradedama dalyvių registracija į konferenciją
Maloniai kviečiame dalyvius registruotis į tarptautinę mokslinę­–praktinę konferenciją ŽMOGAUS IR GAMTOS SAUGA 2025, kuri vyks 2025 m. gegužės 7–9 dienomis.
Plačiau