9-oji tarptautinė Baltijos jūros regiono botanikos sodų tinklo konferencija: „Nauji iššūkiai ir bendradarbiavimo uždaviniai Baltijos jūros regiono botanikos sodams“ (spalio 5-8 d., Przelewice, Lenkija)
The 9th International Meeting and Conference of Botanic Gardens Network from the Baltic Sea Region: „The New Challenges and Collaboration Tasks for Botanic Gardens from the Baltic Sea Region“
Spalio 5–8 dienomis Lenkijoje (Przelewice dendrologiniame sode) susitiko 4 valstybių 12 botanikos sodų atstovai, tarp kurių – ir VDU Kauno botanikos sodo Dendrologijos kolekcijų sektoriaus vedėja, jaunesn. mokslo darbuotoja, dr. Asta Malakauskienė, kartu su kolegomis dalinusis botanikos sodų kolekcijų apsaugos ir plėtros patirtimi, retų bei nykstančių augalų rūšių in situ ir ex situ apsaugos programomis, naujovėmis, projektais ir naujomis prioritetinėmis botanikos sodų darbo kryptimis.
Pirmąją konferencijos dieną dalyviai buvo supažindinti su Przelewice dendrologinio parko istorija, svarbiausiais dendrologinių kolekcijų objektais, sodo vystymosi kryptymis, augalų apsaugos problemomis bei mokslinių tyrimų potencialu šiame sode. Aplankyto dendrologinio parko medžiams jau daugiau nei 80 metų, daugelis pasiekę įspūdingą dydį bei aukštį: arboretume galima išvysti bukų, kurių kamieno diametras siekia daugiau nei 2,5 metrus, apie 150 metų amžiaus didžiulę vinkšną, šimatametes obelis, didžiuliais medžiais augančius taksodžius su orinėmis šaknimis, tuopą (Populus wilsonii) su milžiniškais lapais, daugiau nei šimtą metų skaičiuojantį vengrinį ąžuolą, japoniškąjį sodelį su žemaūgiais klevais ir kitas dendrologines įdomybes.
Spalio 6 dieną dalyviai pristatė savo žodinius bei stendinius pranešimus, vėliau, moderuojant dr. G. Allard (Švedija) bei dr. A. Skridailai (Vilnius), vyko aktyvi diskusija apie Baltijos jūros regiono botanikos sodų ateities bendradarbiavimo užduotis bei planus.
VDU Kauno botanikos sodas (dr. A. Malakauskienė ir dr. N. Jurkonis) pristatė pranešimą tema: „The Compatability and Challenges of Old Dendropark Conservation and New Dendrological Exposition Establishment in Kaunas Botanical Garden of Vytautas Magnus University“. Gvildenti klausimai, kad augalų apsaugos ir reintrodukcijos programoms reikalingi bendri tarpvalstybiniai botanikos sodų projektai, kurie būtų geriau finansuojami iš europinių fondų nei vietinėmis lėšomis, apimdami didesnius nykstančių augalų rūšių arealus. Siekiant bendrų tikslų ir gerų rezultatų retų ir nykstančių augalų reintrodukcijos srityje, būtinas dalijimasis patirtimi bei esamos įrangos potencialu.
Po intensyvių diskusijų konferencijos dalyviams buvo suorganizuota ekskursija po Glino dendrologinį sodą (Dendrological Garden Glinna of the Forest District Gryfino). Šis arboretumas yra netoli Ščečino, užima apie 6 ha, priklauso 7a klimato atšiaurumo zonai ir garsėja savo unikaliais medžiais (sode auga apie 632 skirtingi sumedėjusių augalų taksonai). Daugelis šio arboretumo senųjų egzotinių medžių pasodinti 1870 m., todėl šiuo metu atrodo įspūdingai tarsi medžiai milžinai. Buvo įdomu pamatyti mūsų klimato zonai neįprastus didžiulius derančius egzotinius medžius (pvz., kuningamijas, metasekvojas, kriptomerijas, araukarijas ir pan.). Šio parko dendrologinėse kolekcijose išlikęs didžiulis kadaise čia augusio mamutmedžio kamienas (taip pat yra ir augančių mamutmedžių, tik kol kas jie ne tokie dideli).
Paskutinę konferencijos dieną dalyviams buvo suorganizuota ekskursija į „Ogrody Hortulus Spectabilis“ (netoli Košalino). Tai privatūs, sodai sudaryti iš dviejų dalių: senasis, įkurtas prieš 25 m., ir naujasis, įkurtas 2014 m. Tai sodų-parkų ekspozijos, skirtos plačiajai visuomenei – tiek edukacijai, tiek pramogai. Šiuose soduose yra įrengtos įvairios ekspozijos: 4 metų laikų sodas, keltų kalendoriaus sodas, lelijynas, akmenų ratas, rožynai, naujojo ir klasikinio dizaino sodeliai, labirintai, angliškasis sodelis, japoniškasis sodelis, kvapų sodelis, Gaudi sodas ir t. t. Šiame sode gausu nedidelių erdvių, įrengtų pagal įvairių sodų stiliaus tradicijas.
Prieš atsisveikindami konferencijos dalyviai pasidalino įspūdžiais ir pasižadėjo apgalvoti būdus, kaip suaktyvinti Baltijos regiono botanikos sodų tinklo veiklas.