VDU Botanikos sodas

07
vasario, 2019

Botanikos sode užsimezgė tekstilės ir kaktusų draugystė

VDU Botanikos sodo oranžerijoje duris atvėrė menininkės, daugelio parodų Lietuvoje ir užsienyje dalyvės Jūratės Petruškevičienės tekstilės darbų fotografijų paroda „Rinkoto herbariumas“. Parodos atidaryme susirinkusieji pamatė ir pajuto Metelių regioniniame parke esančio Rinkoto botaninio draustinio augmenijos dvasią: oranžerijos kaktusyne įvairiose neįtikimose vietose šalia fotografijomis papuoštų molbertų nutūpė ir mini tekstilės darbai.

„Fotografijų parodą „Rinkoto herbariumas“ sudaro darbai iš dviejų kolekcijų: „Iš vandens“ ir „Rinkoto herbariumas“. Darbai buvo eksponuojami Lietuvoje, Slovakijoje, Čekijoje, Vokietijoje. Tačiau iš visų parodų vietų man labiausiai patinka ši, VDU Botanikos sodo kaktusynas. Aplink esantys augalai tarsi priėmė mano sukurtus darbus, kurių atsiradimą inspiravo pati gamta“, – sakė Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Tekstilės katedros dėstytoja, docentė Jūratė Petruškevičienė. Specialiai parodos atidarymo dalyviams autorė pristatė ne tik fotografijas, bet į renginį atsinešė ir beveik dvi dešimtis mini tekstilės darbų, kuriuos kūrybiškai išdėliojo ant agavų lapų, patupdė ant akmenų ar pažėrė šalia augalų šaknų.

Susirinkę lankytojai žavėjosi gamtos fragmentų įamžinimu audinyje: akyliu menininkės žvilgsniu į supančią aplinką ir gebėjimu audinio bei siūlų pagalba sukurti stulbinančiai panašius motyvus arba atvirkščiai – fantastinius objektus. Lankytojams magėjo pirštų galiukais paliesti kūrinius: nejaugi čia iš tiesų yra ne tikra uoga, o plonytės medžiagos burbuliukas?

Didžiajai daliai darbų buvo pasirinkta šibori technika, kurios J. Petruškevičienė išmoko prieš dvi dešimtis metų viešėdama Suomijoje. Ši technika leido įgyvendinti įvairiausias formas ir faktūras. „Su medžiaga turi susidraugauti, tada gali išgauti trijų dimensijų formą. Kurdama darbus naudojau augalinį dažymą, kai kur su šibori jungiau vėlimo techniką. Darbams naudota vilna, šilkas, sintetiniai audiniai“, – pasakojo doc. J. Petruškevičienė.

„Rinkoto herbariumui“ pasirinkta mini tekstilės forma leidžia atidžiai pažvelgti į mus supančią aplinką ir intriguojamai interpretuoti jos keisčiausius reiškinius. J. Petruškevičienė grožisi gamta, ją studijuoja, transformuoja. Žinoma, tai daro moderniai, gamtos objektus įvaizdina pasitelkdama suglamžytą audeklą, subtilias tekstilines detales, išgaubtus ar sugnybtus purslus, išdrykusias ar sukauptas formas bei įvairiausias niuansuotas spalvas“, – apie J. Petruškevičienės kūrybą sako menotyrininkė dr. Raimonda Kogelytė-Simanaitienė.

Į parodos atidarymą atvykusi Vilniaus universiteto dėstytoja bei „Eglės“ galerijos parodų direktorė Raminta Antanaitienė teigė esanti sužavėta parodos pateikimo forma. „Savo studentams surengsiu paskaitą apie tokį darbų eksponavimą. Džiaugiuosi unikalia galimybe tai pamatyti ir praplėsti studentų akiratį“,  – teigė R. Antanaitienė.

Parodos atidaryme skambėjo Gintarės Kaminskaitės rankose prakalbintos violančelės garsai, sveikinimo žodyje Vilniaus akademijos Kauno fakulteto Tekstilės katedros vedėja doc. Monika Žaltauskaitė-Grašienė pasidžiaugė prasmingu doc. Jūratės Petruškevičienės kūrybiniu keliu ir skatino savo sukauptu plačiu žinių bagažu pasidalinti knygoje. „Šią knygą su malonumu sutiktume VDU Botanikos sode. Šiandien džiaugiamės atidaryta paroda, planuojame ir daugiau bendrų veiklų, nes Jūratės Petruškevičienės kūryba puikiai dera su Botanikos sodo aplinka ir viena kitą darniai papildo“,  – sakė VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė.

Fotografijų paroda VDU Botanikos sodo oranžerijoje (Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas) veiks iki kovo 8 d.

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau