VDU Botanikos sodas

08
rugsėjo, 2016

Tęsiami Aukštosios Fredos dvaro tyrinėjimai

rumai-dokumente

Aukštosios Fredos dvaro rūmuose tęsiami išsamūs tyrimų darbai. Po atliktų interjero polichrominių tyrimų imtasi tirti rūmų lauko sienas: tik užtikrinus paveldo objekto vertingųjų savybių išsaugojimą, bus galima pradėti rūmų restauravimo bei tvarkomuosius paveldosaugos darbus.

LR Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento dokumentuose pažymima, kad Aukštosios Fredos dvaro sodyba yra raiškus ir vertingas klasicizmo ir istorizmo laikotarpio sodybinis ansamblis, išlaikęs sodybos kompozicijos centrą, reprezentacinę ir gyvenamąją – ūkinę zonas, bei turintis nepaprasto grožio peizažinį parką su tvenkinių sistemomis ir pirmykščiais želdiniais.

Prieš pradedant rengti Aukštosios Fredos dvaro sodybos rūmų restauravimo ir remonto darbų projektą, šią vasarą buvo atlikti pastato fasadų tyrimai: chemiškai tirti tinkas ir dažai, atlikti archeologiniai tyrimai geologinių šurfų vietose, inžineriniai-geologiniai tyrimai, tirta mūro drėgmė ir užterštumas, polichromija, atlikti konstrukcijų tyrimai.

Išanalizavus gautus duomenis, buvo pasiūlyti būtinieji tvarkybos darbai: fasadų ir cokolių restauravimas, fasado dažymui siūlomas vienas iš balkšvų ar švelniai gelsvų atspalvių, architektūrinius elementus išskiriant parinkus kiek šviesesnį toną. Numatyti pažeistų stalių gaminių – langų rėmų, durų – remonto ir restauravimo darbai, laiptų, terasų ir balkono tvarkyba, pagal išlikusių ikonografinę medžiagą atkuriant neišlikusias šiaurės ir pietų pusių terasų baliustradas.

 

Rūmų istorija ir šiandiena

Sodybą XIX a. pradžioje pasistatydino žemaičių bajoras J. Godliauskas, nusipirkęs anksčiau miestui priklausiusį dvarą. XIX a. 9 deš. Fredos dvaro dalis nusavinta Kauno tvirtovės reikmėms. Pirmojo pasaulionio karo metu dalis pastatų buvo apgadinta arba visai  sunaikinta. 1920 m. buvusiuose dvaro rūmuose įkurta Sodininkystės ir daržininkystės mokykla. PO kelerių metų pietinėje ir vakarinėje dvaro teritorijos dalyje įsteigtas Lietuvos universiteto (nuo 1930 m. – Vytauto Didžiojo universiteto) Botanikos sodas.

Vėlyvajam klasicizmui priskiriamas centrinis dvaro rūmų pastatas pasižymi monumentaliomis formomis. Dviaukštis pastatas stovi sodybos centre tarp tvenkinių, pagrindiniu fasadu atsuktas į pietus ir į didįjį tvenkinį su sala. Rūmų planas stačiakampis, su siaurais išsikišusiais rizalitais abiejuose galuose. Fasadai simetriški. Pietų fasado centre kyla keturių, vienodais tarpais išrikiuotų toskaninių kolonų portikas su trikampiu frontonu. Portike įrengtas balkonas.

Visi langai išdėstyti vienodais tarpais, pirmojo aukšto – papuošti apvadais su užkarpomis ir raktais.

Šiaurės fasado centre išsiskiria svetainės rizalitas su plačiomis durimis, kurias puošia lenktų linijų kartotinio augalinio motyvo mediniai elementai, o pusapskritį viršų – stambi ažūrinė rožė.

Aukštosios Fredos dvaro sodybos rūmai į Kultūros vertybių registrą įrašyti 1992 metais.

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau