VDU Botanikos sodas

25
kovo, 2016

Selekcininkas J. A. Liutkevičius: „Tegul Lietuva švyti gražiausiais gėlių žiedais“

Į Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodą susirinkusi Lietuvos gėlių selekcininkų draugija posėdį pradėjo ypatingu paminėjimu: šiltai pasveikintas ir pagerbtas šiemet 80 metų jubiliejų švenčiantis draugijos garbės narys, gėlių selekcininkas Jonas Auksuolis Liutkevičius.

Daugiau kaip tris dešimtmečius gėlėms paskyręs kalvarijietis J. A. Liutkevičius dirbo su įvairiomis rūšimis – nuo vilkdalgių, tulpių, iki bijūnų, jurginų ir lelijų, o sukurtų veislių, kaip pats sako, aibės – sunku ir suskaičiuoti. Pavyzdžiui, vien J. A. Liutkevičiaus išvestų jurginų VDU Kauno botanikos sode auginama 21 veislė.

Apie tai, kuo šiuo metu dega selekcininko širdis, apie įkvėpimą ir meilę gėlėms – trumpas pokalbis su jubiliatu.

Kada „užsikrėtėte“ meile gėlėms?

Jau 36 metus esu gėlių selekcininkų draugijos narys ir aktyviai užsiimu gėlių selekcija. Sakyčiau, kad mano meilė gėlėms prasidėjo dar vaikystėje: gėles augino mano mama, ir jau tada taip jomis užsikrėčiau, kad nebegaliu „atsikrėsti“ iki šiol. Kasmet švęsdamas gimtadienį juokiuosi, kad dar negaliu numirti, nes pasėjau naujų sėklų ir privalau pamatyti, kokie žiedai iš jų išaugs.

Kokioms gėlėms didžiausią dėmesį skyrėte savo selekcinėje veikloje?

Pirmiausia buvo vilkdalgiai, paskui – jurginai, tuomet lelijos – vamzdinės, azijinės, o šiuo metu esu pametęs galvą dėl viendienių. Viendienės lengvai kryžminasi, būna įvairaus aukščio ir pasižymi ypač dailių spalvų žiedais. Todėl ir vadinamos liaudyje „vienadienėmis lelijomis“, kad žiedas žydi tik vieną dieną, tačiau žiedais aplipęs krūmas be perstojo gali žydėti tris mėnesius. Šias gėles lengva prižiūrėti ir auginti – štai kodėl jos populiarios ir mylimos Lietuvoje.

Šiuo metu esu pasėjęs viendienių sėklas, laukiu rezultato. Ne prekybai aš jas veisiu, o Lietuvai: noriu sukurti tokias gėles, kurios puoštų kraštą ir garsintų Lietuvos vardą.

Kiek esate sukūręs įvairių gėlių veislių?

Skaičiais įvardinti nelabai galiu. Aibes. Šiuo metu visgi labiausiai širdį džiugina viendienės, iš kurių viena man mieliausių ir labiausiai patinkančių – „Laumės juosta“, savo grožiu primenanti spindinčią vaivorykštę. Apskritai parinkdamas naujai veislei vardą, stengiuosi įžvelgti, į ką ji panaši. Kita vertus, nemažai veislių esu pavadinęs tautiniais, istoriniais lietuviškais vardais. Save vadinu „antitarybiniu“ ir patriotiniai motyvai man labai artimi: gėlių veislėms esu davęs partizanų vardus (pvz. „Ramanauskas Vanagas“), istorinius vardus („Pilėnai“, „Šventaragis“, „LKD Vytenis“). Aš nesuprantu, kam vadinti lietuviškas veisles rusiškais, angliškais vardais, kai turime tokią gražią kalbą.

Ko palinkėtumėte jauniems žmonėms, kurie ateina į gėlių selekciją ir nori dirbti šitą darbą?

Mano palinkėjimas: kuo daugiau įdėti darbo, nesigailėti nei laiko, nei jėgų ir puoselėti gėlių selekciją, kad Lietuva švytėtų gražiausiais gėlių  žiedais.

 

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau