VDU Botanikos sodas

14
sausio, 2016

VDU Kauno botanikos sode augs kininiu nykštuku vadinamas bananas

Į VDU Kauno botanikos sodą iš Didžiosios Britanijos atkeliavo ypatingas siuntinys. Šiuo metu neišvaizdus dekoratyvinio banano (Musella lasiocarpa) daigelis bus pasodintas oranžerijoje, o po metų jis bus perkeltas augti lauke.

„Žinome atvejų, kad Lietuvoje žiemoja granatmedžiai, budlėjos, figmedžiai. Manau, kad ir šis augalas ištvers mūsų žiemas ir gražiai papildys šalčiui atsparių augalų kolekciją“, – sakė VDU Kauno botanikos sodo Kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius. Šiuo metu Botanikos sodo oranžerijoje auga penkių rūšių bananai. Tarp jų augsiantis daugiametis žolinis augalas Musella lasiocarpa oranžerijoje sustiprės, o kitais metais jam bus rasta tinkama vieta po atviru dangumi. Šis augalas nebijo iki -17,8 laipsnių spaudžiančio šalčio, o gerai apmulčiuotas jis gali ištverti ir šaltesnę žiemą  – net iki -23,3 laipsnių.

Specialistai teigia, kad dekoratyvinį bananą geriausia auginti trąšiame, vidutiniškai drėgname, gerai drenuojamame dirvožemyje. Augalas mėgsta saulėkaitą, tačiau gali augti ir daliniame pavėsyje. Vėsesnio klimato zonose rekomenduojama šį augalą auginti vazonuose. Atėjus rudeniui, prieš pirmąsias šalnas, jį rekomenduojama įnešti į šiltesnes patalpas, kad galėtų ramiai peržiemoti. Žiemą vazonuose augančius augalus laistyti negausiai.

Šis dekoratyvinis bananas dažnai vadinamas kininiu nykštuku arba auksiniu lotuso bananu. Laukinėje gamtoje aptinkamas kalnuotose vietovėse Junanio provincijoje Pietų Kinijoje. Augalų mylėtojai jį augina dėl jo vaisių, kurie yra nevalgomi (botaniškai bananų vaisiai – uogos) ir žiedų, kurių pumpurai prieš žydėjimą primena lotoso žiedus. Šis bananas žydi visą vasarą, tačiau auginamas šaltesnėse zonose nesubrandina vaisių.

Misūrio botanikos sodo nuotrauka.

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau