VDU Botanikos sodas

31
kovo, 2015

Balandžio mėnesio augalas

VDU Kauno botanikos sodo balandžio mėnesio augalas

Šeima: lazdyniniai (Corylaceae)

Gentis: lazdynas (Corylus)

 

Paprastasis lazdynas

(Corylus avellana L.)

Lazdyno gentyje yra apie 15 rūšių. Lietuvoje viena rūšis savaiminė ir 6 – 7 rūšys introdukuotos. Paprastasis lazdynas (Corylus avellana L.) paplitęs beveik visoje Europoje, Kaukaze ir Mažojoje Azijoje. Gali užaugti krūmas, rečiau, medis iki 7 m aukščio. Žievė pilkai ar gelsvai rusva, su tamsiomis skersinėmis juostelėmis. Paprastasis lazdynas žydi anksti pavasarį, prieš sprogstant lapams, kovo – balandžio mėnesiais. Augalas vienanamis, todėl galima pamatyti ant to paties augalo ir vyriškus, ir moteriškus žiedus. Pirmiausia pasirodo vyriški žiedai – geltoni nukarę žirginiai, vėliau galima išvysti mažytes, purpurines moteriškų žiedų purkas.

Rudenį subręsta riešutai, kurie yra labai maistingi. Iš jų spaudžiamas aliejus, kuris naudojamas maisto gamybai bei kosmetikoje. Iš išspaudų gaminama chalva. Riešutus mėgsta ir smulkūs peliniai graužikai, voverės bei miegapelės; juos žemėje slepia kėkštai ir riešutinės.

Paprastasis lazdynas auga sparčiai. Iš sėklos išaugęs gali išgyventi iki 60 – 80 metų. Derėti pradeda

6 – 10 metais, o kartais ir 4 metais. Vidutiniškai reiklus dirvožemiui, pakenčia sausras. Atsparus užterštam orui. Mediena tvirta, kietoka, lanksti, todėl naudojama smulkiems gaminiams gaminti. Nukritę lapai greitai supūva ir sudaro natūralų humusą augalams.

Dažniau pasitaikančios veislės: Aurea – jauni lapai aukso geltonumo, Contorta – ūgliai ir šakelės susiraičiusios tarsi garbanos, Fuscorubra – lapai, žirginiai ir vaisiai raudonai purpuriniai, Heterophylla – lapai giliai, pluksniškai iškarpyti ir Pendula – šakos nusvirusios.

Parengė dendrologinių kolekcijų kuratorė L. Buknienė

 P3240760

 

 

 

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau