Sprendžiant Europos visuomenės sveikatos ateitį svarbu puoselėti ir išsaugoti farmacijos objektų etno paveldą, vystyti farmacijos mokslą, studijas, praktiką ir inovatyviais pasiekimais įsijungti į Europos sveikatos sąjungos veiklą. Šiuo klausimu dirbanti asociacija Aromas Itinerarium Salutis (AIS) yra atsakinga už Europos Tarybos kultūros 48 kelio Europos istorinių vaistinių ir vaistinių sodų platformos tarptautinę veiklą. Šį pavasarį buvo surengtas šios organizacijos vadovių eksperčių vizitas Lietuvoje.
2025 m. balandžio 1-6 d. lankėsi AIS direktorė prof. Maria Luisa Vázquez De Ágredos Pascual ir atsakingoji sekretorė Simona Tardi, kurių vizito programa rūpinosi prof. Ona Ragažinskienė. Šio vizito metu vyko susitikimai su Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos Kultūros paveldo departamento direktoriumi Vidmantu Bezaru ir tarptautinių ryšių ir paveldo sklaidos skyriaus vadovu Alfredu Jomantu, atsakingu už tarptautinį bendradarbiavimą kultūros paveldo srityje (Europos Tarybos kultūros keliai, Lietuvos kultūros keliai).
Alfredas Jomantas rekomendavo susipažinti su Lietuvos senaisiais farmacijos paveldo objektais, istorinėmis vaistinėmis ir vaistinių sodais bei vaistinių funkcijų nebetęsiančiais vaistinių muziejais. Tuo pagrindu sudaryta trumpo vizito į Lietuvą programa.
AIS atstovės lankėsi farmacijos paveldo objektuose ir susitiko su LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus direktoriumi doc. dr. Tauru Antanu Meku, vaistininke istorike Zenona Šimaitiene ir šio muziejaus kolektyvo nariais; VDU rektoriumi prof. Juozu Augučiu, plėtros prorektore doc. dr. Vilma Bijeikiene, Gamtos ir technologijos mokslų tyrimų instituto direktoriumi prof. Algimantu Paulausku, Gamtos mokslų fakulteto dekanu prof. dr. Sauliumi Mickevičiumi, VDU Botanikos sodo direktoriumi dr. Nerijumi Jurkoniu ir Vaistinių prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vadove prof. habil. dr. Ona Ragažinskiene ir šio padalinio darbuotojais.
Viešnios taip pat aplankė Baltijos šalių tarptautinę mokslinę – praktinę konferenciją „BaltPharm Forum 2025“, kur prof. Maria Luisa Vázquez de Ágredos Pascual skaitė pranešimą „Farmacijos paveldo objektų išsaugojimo, tvaraus Europos žaliojo kurso ir tarpvalstybinių maršrutų Baltijos regione aktualumas: pasiūlymai 2025 m.“ O sekcijoje, skirtoje AIS tarptautinei ir regioninei veiklos plėtrai, pranešimus skiaitė Simona Tardi („AIS veiklos reikšmė, išsaugant farmacijos paveldo objektus Europoje“) ir prof. Ona Ragažinskienė „Vaistinių (aromatinių) augalų moksliniai tyrimai ir augalinės žaliavos naudojimo tradicijos Lietuvoje – asociacijos AIS veiklos dalis“.