VDU Botanikos sodas

25
lapkričio, 2024

Į dirvą susodinti paskutiniai tulpių svogūnėliai: pavasarį sodas pasitiks kone dvigubai išplėsta ekspozicija

Rudens pabaigą Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas Kaune pasitiko intensyviais sodinimais: prieš pat iškrentant pirmajam rimtesniam sniegui, į dirvą naujai plečiamoje tulpių ekspozicijoje susodinti tūkstančiai tulpių svogūnėlių. Neabejotinai viena mėgstamiausių ir lankomiausių tulpių ekspozicija išaugs kone dvigubai: pavasarį, šalia įprastoje vietoje, Edukaciniame sode, žydinčių tulpių prisijungs ir naujajame plote geometriniais laukeliais susodintos tulpės, o bendras tulpyno plotas išaugs nuo 10 a iki 18 a.

 

Į kruopščiai paruoštą ir patręštą dirvą trečią lapkričio savaitę tulpes sodinantys Botanikos sodo specialistai sako, kad šiam darbui laikas tinkamas tol, kol dirvos nesukausto įšalas.

Pasak kelis dešimtmečius su tulpėmis dirbančios vyr. botaninių kolekcijų kuratorės Ritos Maršelienės, tulpes rekomenduojama pradėti sodinti nuo rugsėjo pabaigos – spalio pradžios, kai dirvos temperatūra siekia apie 9–10 laipsnių – tuomet mažiau kimba ligos ir tokie svogūnėliai geriau šaknijasi.

O štai sodinimo pabaigai griežto laiko nėra – jį padiktuoja žiemos pradžia: kartais ji gali užklupti jau spalio pabaigoje, o kartais šiltas ruduo nusitęsia kone iki gruodžio, tad ir tulpės į dirvą gali tūpti kur kas ilgesnį laiką.

„Niekur nepavėluosite – kol įlendate į žemę ir nėra įšalo, tol drąsiai sodinkite!“ – šypsosi Rita, tiesa, pridurdama, kad prieš pat šalčius susodintų tulpių svogūnėliai kitą sezoną išauga kiek mažesni.

Šiemet ilgas šiltas ruduo leido tulpes sodinti ypač ilgai – ir paskutiniai svogūnėliai VDU Botanikos sode Kaune į dirvą buvo surikiuoti antroje lapkričio pusėje, prieš pat iškrentant pirmajam sniegui.

„Dabar beliko laukti pavasario, tikėtis palankios tulpėms žiemos ir pavasario bei viltis, kad tulpių neužpuls jų kenkėjai“, – sako R. Maršelienė.

Juolab kad kenkėjų, mėgstančių pasmaguriauti tulpių svogūnėliais, gamtoje išties netrūksta: tai ir grambuoliai, kurkliai, ir pelės ar pelėnai. Ten, kur įsisuka pastarieji, kartais gali nelikti ištiso tulpių lauko. VDU Botanikos sode tulpes tenka pasaugoti ir nuo stirnų, kurios mėgsta sugrįžti į praktiškai vidury miesto esantį sodą ir pasmaguriauti įvairiais augalais.

Naujajame plote susodintos dviejų grupių tulpės – Darvino hibridai ir Triumfo tulpės. Jų žydėjimo laikas labai priklauso nuo pavasario orų ir gali svyruoti apie dvi savaites į vieną ar kitą pusę, tačiau įprastai jau Motinos dienos sekmadienį didysis žydėjimas būna prasidėjęs.

Tuo tarpu Edukaciniame sode auginamoje kolekcijos dalyje esama tokių tulpių, kurių žydėjimas prasideda jau kovo mėnesį – tad grožėtis tulpėmis lankytojai kviečiami visą pavasarį – nuo kovo pabaigos ir beveik iki pat vasaros.

 

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau