VDU Botanikos sodas

07
rugsėjo, 2024

Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią

VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.

2024 m. rugsėjo 6 –15 d. Lietuvoje vyksta Europos paveldo dienos ‘24 – tradicinis, jau ketvirtą dešimtmetį organizuojamas kultūros paveldo pažinimui skirtas renginys, kurio šiųmetė tema yra „Kultūros paveldas: ryšiai, įtakos, keliai Europoje“.

Šių Europos paveldo dienų dalimi tapo renginys „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, sukvietęs nuo akademinės, verslo bendruomenės iki valstybinių ir savivaldos įstaigų atstovų ir plačiosios visuomenės.

Atvirų durų renginyje susirinkusius pasveikino VDU rektorius prof. Juozas Augutis, pasidžiaugdamas, kad VDU Botanikos sode daugėja visuomenei aktualių renginių ir dėkodamas tiems, kurių dėka turtingos ir istoriškai vertingos sodo kolekcijos įsijungia į Europos paveldo kelią – suteikdamos galimybę parodyti paveldą ne tik per pastatus, objektus, bet per įvairias veiklas, vaistažolininkystės tradicijas; kad erdvės atsiveria norintiems tyrinėti, pažinti, suprasti.

Pagvildenti vaistažolininkystės tradicijas Lietuvoje ir paveldo klausimus pakvietė atvirų durų dienos pranešėjai.

UAB Švenčionių vaistažolės generalinis direktorius dr. Elmantas Pocevičius pristatė Švenčionių vaistažolių fabriko 141 metų ilgalaikės nacionalinės ir tarptautinės farmacinės veiklos tradicijas. Pasakodamas apie dabartines tendencijas, E. Pocevičius pasidalijo statistiniais duomenimis, pagal kuriuos matyti, kad Lietuvos gyventojai yra vieni daugiausiai geriančių vaistažolių arbatų pasaulyje.

VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis skaitė pranešimą apie  Lietuvos universiteto Botanikos sodo sukūrimą ir jo ilgametę mokslinę, praktinę ir visuomeninę veiklą bei atskleidė dar niekur neskelbtų naujai surastų faktų, aptiktų analizuojant  archyvinius duomenis.

VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė aptarė dviejų Lietuvos mokslo institucijų – VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų skyriaus ir LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus – ilgametės mokslinės, studijų, praktinės ir visuomenės švietimo veiklos svarbą ir įvertinimą, pripažįstant jas Europos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų Aromas Itinerarium Salutis (AIS) asociacijos tikrosiomis narėmis.

Mokslininkė priminė, kad šių įstaigų prijungimas buvo patvirtintas 2024 m. kovo 11-13 d. Rijekoje (Kroatija), įvykusio Asociacijos „Aromas Itinerarium Salutis“ (AIS) Istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų (Historic Pharmacies and Medicinal Garden – HPMG) forumo „Higėjos palikimas: ateities kūrimas iš paveldo per švietimą“ II-osios Generalinės asamblėjos posėdžio metu.

Šiuo metu Europos Tarybos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų kultūros paveldo 48 keliui priklauso 23 institucijos iš vienuolikos Europos šalių (Bosnijos ir Hercegovinos, Bulgarijos, Kroatijos, Prancūzijos, Vengrijos, Italijos, Lietuvos, Portugalijos, Rumunijos, Ispanijos ir Šveicarijos).

48-ojo Europos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų kelio sertifikatas asociacijai  „Aromas Itinerarium Salutis“ bus oficialiai įteiktas išplėstinio dalinio susitarimo dėl kultūros kelių (EPA) valdybos  sekretoriato 13-ojo Europos Tarybos metinio konsultacinio forumo „Kultūros maršrutai“ apdovanojimo ceremonijoje, kuri vyks 2024 m. rugsėjo 25–27 d. Višegrade ir Budapešte (Vengrija).

Tarptautinių ryšių ir paveldo sklaidos skyriaus vedėjas Alfredas Jomantas iš Kultūros paveldo departamento prie LR Kultūros ministerijos pristatė Europos Tarybos kultūros kelių svarbą Europai ir Lietuvai. Pranešimo pabaigoje jis pateikė daug vertingų pasiūlymų dėl bendradarbiavimo ir ateities perspektyvų su „Aromas Itinerarium Salutis“ asociacijos narėmis.

 

Ekskursijos ir degustacijos

Šio renginio antrojoje dalyje buvo pristatytas kultūros paveldo objektas – šiuo metu restauruojamas  XIX amžiaus pradžios Aukštosios Fredos dvaro rūmų pastatas VDU Botanikos sode.

Botanikos sodo lauko galerijoje 2024 m. suorganizuotą fotografijos parodą, skirtą VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų skyriaus kūrimo, mokslinės studijų ir praktinės veiklos raidai(1924–2024 ), pristatė parodos autoriai N. Jurkonis ir O. Ragažinskienė.

Visus pakvietę į Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus augalų kolekcijas, jų kuratorės magistrės Erika Šeinauskienė ir Karolina Jackevičienė pristatė unikalias Vaistinių, prieskoninių ir medingųjų augalų mokslines kolekcijas ir pakvietė visus dalyvius vaistinių augalų arbatų degustacijai ir į „Smalininkų gaspadinių“ kulinarinio paveldo vaišes.

 

 

Informaciją parengė

Prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė

 

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau