VDU Botanikos sodas

07
balandžio, 2023

Oranžeriją papuošė Liudo Mažylio kolekcijos velykinių atvirukų paroda

VDU Botanikos sodo oranžerijoje, dykumų ir pusdykumių augalų skyriuje, eksponuojama Liudo Mažylio kolekcijos velykinių atvirukų paroda „PAVASARINIS ATBUDIMAS“. Eksponatuose – augalija ir gyvūnija filokartinėje Velykų simbolikoje.

Pasak prof. L. Mažylio, gražiausios pavasario šventės proga surengti parodą mintis kilo dėl įvairių sąsajų. „Europos Parlamente susiduriu su aplinkosaugos klausimais, esu filatelistas ir kolekcionuoju atvirukus, Kaunas – mano gimtasis miestas ir VDU dirbau ne vieną dešimtmetį, todėl kilo idėja eksponuoti velykinius atvirukus su augalų ir gyvūnijos motyvais būtent VDU Botanikos sode“, – parodos idėją pristato prof. L. Mažylis.

Kaip pasakoja parodos autorius, šventų Velykų simboliai atvirukuose pastebimai išsiskiria į dvejopą tradiciją: pagoniškąją ir krikščioniškąją. „Dominuoja bene pirmoji. Velykinių sveikinimų paveikslėliuose beveik visada pamatysime paspalvintus kiaušinius, beišsiritančius viščiukus, pumpuruotas augalų šakeles. Kur kas rečiau gauname sveikinimų ant atvirukų su Kristaus kančia ir Prisikėlimu, nors yra ir tokia tradicija. Jei tektų rinkti populiariausius velykinius siužetus, tikriausiai tai būtų „pagoniškieji“ pavasarinio gamtos atbudimo vaizdiniai,“ – eksponatų tematiką aptaria prof. L. Mažylis.

VDU Botanikos sodo oranžerijoje eksponuojamoje parodoje pristatomi atvirukai yra iš dviejų laikotarpių: kuomet Lietuva buvo okupuota Rusijos imperijos (po spaudos draudimo) ir iš tarpukario Lietuvos. Kaip pristato atvirukus rinkęs prof. L. Mažylis, po to, kai 1904 m. buvo atšauktas spaudos draudimas, pasirodė pirmieji atvirukai su įrašais lietuvių kalba. Viename iš eksponatų parodos lankytojai kartu su Velykų simbolika matys ir patriotinį siužetą – Lietuvos valdovų portretus.

Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, padidėjo atvirukų – tarp jų ir velykinių – paklausa. Anot prof. L. Mažylio, kolekcionieriai pastebi, kad sunku rasti du vienodus Nepriklausomybės laikotarpio atvirukus. „Taip susiklostė, nes jie buvo leidžiami ne Lietuvoje (daugiausia Vokietijoje, Prancūzijoje) ir tik paskui įspaudžiamas lietuviškas sveikinimo įrašas“, – teigia parodos autorius.

Prof. Liudas Mažylis

Prof. L. Mažylis visiems linki gražių šv. Velykų. „Linkiu, kad Prisikėlimo džiaugsmas teiktų vilties bei telktų prasmingiems darbams. O šventinio bei pavasarinio atbudimo kviečiu pasisemti ir aplankant parodą“, – gražiausios pavasario šventės proga sveikina prof. L. Mažylis.

Paroda atvira visiems VDU Botanikos sodo lankytojams. Ji oranžerijos kaktusyne bus eksponuojama iki balandžio 17 d.

 

2023 04 07

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau