VDU Botanikos sodas

29
liepos, 2021

Pirmą kartą sulaukta iš sėklų išauginto reto medžio žiedų

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune pražydo gausiažiedė svambuolė (Koelreuteria paniculata): savaime Rytų Azijoje, Kinijoje, Korėjoje augantis medis Botanikos sode išaugintas iš 2011 m. gautų sėklų.

Vasaržalis medelis gausiažiedė svambuolė į Europos sodus kaip rūšis buvo introdukuota 18 a., o jos varietetas apiculata – 1904-taisiais. Greitai paplito pasaulyje dėl savo lajos, lapų, žiedų ir sėklų dėžučių dekoratyvumo: ne atsitiktinai 1932 m. Anglų karališkoji sodininkų draugija apdovanojo gausiažiedę svambuolę už grožį – jos išraiškingus lapus ir žiedynus.

2006 m. leidinyje „Sumedėjusių augalų introdukcija bei jų rezultatai ir perspektyvos Lietuvoje“ (L. Januškevičius, V. Baronienė, D. Liagienė) mokslininkai gausiažiedę svambuolę mini kaip teoriškai mūsų klimate atsparius, bet neperspektyvius augalus.

Panašios nuomonės laikėsi ir VDU Botanikos sodo dendrologai, stebėdami sode iš sėklų auginamų gausiažiedžių svambuolių augalus: jos sunkiai augo, jaunos apšaldavo. Tačiau persodinus į parką, užuovėjoje, po 2 metų medelis pražydo puošniais geltonais žiedais.

 

Augalo neišgąsdino net itin šalta pastaroji žiema – pakako šaknis uždengti mulču. Panašu, kad šią vasarą dešimtmetė 1,2 m aukščio gausiažiedė svambuolė jaučiasi itin puikiai – todėl pradžiugino savo žiedais. Įdomu tai, kad kitos, likusios vazonuose, šiuo metu nežydi, yra žemesnės.

Beje, dar 2004 m. knygoje „Dendrologija“ augalas buvo vadinamas gausiažiede kelreitere, o po kelių metų oficialiai pervadintas į gausiažiedę svambuolę.

Natūraliame savo augimo areale gausiažiedė svambuolė gali augti ir medžiu, ir krūmu, o aukštis siekia iki 7 m, kai kuriuose šaltiniuose nurodoma net iki 15 m.

2021 07 29

 

 

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau