VDU Botanikos sodas

11
gegužės, 2021

Šiltą savaitę – gausiausias tulpių žydėjimas

Vos kelios vasariškos šilumos dienos – ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo tulpių ekspozicija sprogo žiedais: vienu metu įvairiausiomis spalvomis ir formomis pasipuošė kone visų grupių tulpės – o jų VDU Botanikos sode Kaune, 10 arų plote, eksponuojama apie 500 veislių ir rūšių.

 

Šiuo metu jau žydi ir dvi su Lietuva susijusios veislės: vieną jų – lietuvių selekcininko Mykolo Radzevičiaus išvesta  ‘Genovaitė’, kita, sukurta 2008 m. Olandijoje, išvesta garsaus selekcininko Fa. J. Ligthart, pavadinta buvusios pirmosios ponios vardu ‘Alma Adamkiene’.

Tulpė ‘Alma Adamkiene’

Tulpė ‘Genovaitė’

 

„Ši savaitė – gausiausio tulpių žydėjimo metas. Jei šiltų orų banga neslops, kai kurios jų nužydės gana greitai, tad norintieji pasigrožėti plačiausia tulpių įvairove turėtų suskubti apsilankyti Botanikos sode,“ – pastebi ilgametė tulpių kolekcijos kuratorė Rita Maršelienė. Vienu metu visu smarkumu sužydo ir ankstyvosios, ir vėlyvesnės tulpės. Iš ankstyvesniųjų dar galima pasigrožėti Fosterio, Greigo grupių tulpėmis. Joms įkandin, tarsi versdamiesi per galvą, puolė žydėti Triumfo tulpės, Darvino hibridai: pastarieji, jei karšti orai užsitęs, nužydės vos per 4-5 dienas.

 

Šiemet VDU Botanikos sodo tulpyne dar gausesnė ne tik veislių, bet ir rūšių įvairovė: pasodinta naujai įsigytų rūšių tulpių, kilusių iš Azijos, Pakistano, Irano ir vis labiau populiarėjančių pasaulyje.

Tulipa clusiana ‘Tinka’

Tulpė ‘Bernadette’

 

Coronet gr. tulpė ‘White Liberstar’

Ilgą laiką tulpės buvo grupuojamos į 15 veislių grupių. Tačiau prieš keletą metų Karališkoji sodininkystės draugija įvedė naują veislių grupę – 16-tąją, pavadintą Coronet.

„Coronet – išskirtinio žiedelio formos tulpės, tiesa, jų veislių nėra daug, tačiau jas nesunku atpažinti: žiedlapis švelniai suspaustas tarsi cukruoto torto papuošimas. Savo kolekcijoje turime porą šios grupės veislių, kurias pernai įsigijome iš Anglijos,“ – pasakoja Rita Maršelienė.

Paklausta, kurios tulpės jos pačios mylimiausios, kolekcijos kuratorė Rita atsidūsta, o tada nusišypso: „Gal „laukinukės“ – botaninės rūšys? O gal rausvaspalvės? Et, nežinau: argi galima atsakyti, kuris vaikas mylimiausias?!“

2021 05 11

 

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau