VDU Botanikos sodas

06
lapkričio, 2020

Dovana VDU Botanikos sodui – Lietuvoje retas spygliuotis

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo kolekcijas papildė retai mūsų šalyje auginamas augalas – paprastoji kuningamija (Cunninghamia lanceolata). Kinijos kėniu vadinamas augalas ne tik išvaizdus, bet ir itin vertinamas dėl medienos: dėl malonaus kvapo ir patvarumo iš jos statomos šventyklos.

„Už šį augalą dėkojame kaunietės Jūratės Daugėlienės šeimai. Savo sklype J. Daugėlienė augina dar kelias dideles kuningamijas, išaugintas iš sodinukų, kuriuos gavo iš žinomų augalų augintojų bei daugintojų S. ir G. Ulrichų. Į Botanikos sodą atkeliavusioji 4 metrus siekianti kuningamija yra padauginta būtent iš tų didelių kuningamijų. Gerbiama Jūratė pasakojo, kad kuningamijos Kaune auga gerai ir greitai: palankiomis klimato sąlygomis – apie 50 cm per metus. Jas geni, kuomet pasiekia per didelį aukštį ir jos lengvai atželia, lengvai dauginamos šakutėmis ir atžalomis. Kuningamijos leidžia daug atžalų, todėl dažnai užauga daugiakamieniu medžiu. Viena iš senesnių kuningamijų veda vaisius, tačiau kankorėžiukai taip aukštai, kad nematyti, ar juose subręsta sėklos“, – teigė VDU Botanikos sodo mokslo darbuotoja dr. Asta Malakauskienė.

„Labai džiaugiuosi, kad nuo šiol VDU Botanikos sode augs šis itin retas Lietuvoje ir daug kam nežinomas  augalas. Gal ateityje sodo darbuotojai užsiims ir jo dauginimu“, – teigė J. Daugėlienė.

Paprastoji kuningamija – rytų Azijoje paplitęs taksodinių šeimos dekoratyvinis, medieninis spygliuotis. Genties pavadinimas „kuningamija“ yra skirtas pagerbti daktarą Džeimsą Kuningamą (jis introdukavo šią rūšį 1702 m. ir propagavo jos auginimą) bei anglų botaniką Alaną Kuningamą. „Anglų kalba šis medis dažnai vadinamas „China fir“, išvertus reiškia „Kinijos kėnis“, nors kartais lietuviškoje dendrologinėje literatūroje žodis „fir“ verčiamas „eglė“. Kinijoje ji gausiai auginama (kuningamijų plantacijos Kinijoje 2013 m. duomenimis užėmė apie 11 x 106 ha plotą), nes vertinama jos mediena. Medis sparčiai auga ir pasiekia 20–30 m aukštį. Mediena minkšta, lengva, labai patvari, kvepianti. Mediena dažnai naudojama karstų gamybai bei šventyklų pastatų statybai (dėl kvapo). Žievė naudojama stogams dengti“, – pasakojo dr. A. Malakauskienė.

VDU Botanikos sodo lankytojai medelį gali pamatyti netoli astilbių ekspozicijos.

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau