VDU Botanikos sodo darbuotojams buvo surengta tradicija tapusi išvyka į gamtos pažinimo ir kultūros objektus. Šiemet direktoriaus dr. Nerijaus Jurkonio iniciatyva semtasi patirčių Dzūkijos nacionaliniame parke, kelionė praturtinta pakeliui išsidėsčiusiais lankytinais objektais.
Pakeliui į pagrindinį vizito tikslą – susipažinti su Dzūkijos nacionaliniame parke, Panaroje, įkurtos Pilnų namų bendruomenės veikla, buvo aplankytas Nemuno kilpų regioninis parkas, kuriame šiais metais įrengtas aukščiausias Lietuvoje Birštono apžvalgos bokštas.
Atvykus į Pilnų namų bendruomenę, VDU Botanikos sodo darbuotojai aplankė vaistinių augalų kolekciją, susipažino su herbalariumu ir pagal šiuolaikiškas inovatyvias technologijas sukurta eksperimentine vaistažolių džiovykla.
Šis objektas sukurtas VDU Botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus (mokslinė vadovė prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė) bei VDU Žemės ūkio akademijos (mokslinis vadovas akademikas prof. habil. dr. Algirdas Raila) mokslininkų ir darbuotojų iniciatyva, kompleksinio mokslinio darbo pagrindu, vykdant:
Jungtinių Tautų vystymo programos Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programos 2005–2007 m. projektą „Vaistažolių ūkis Panaroje, kaip aplinkai palankaus ūkininkavimo Dzūkijos nacionaliniame parke pavyzdys“;
Europos žemės ūkio fondo ir Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos finansuojamą projektą „Perspektyvių vaistinių augalų auginimo ir inovatyvių vaistinės augalinės žaliavos ruošimo technologijų, naudojant Saulės energiją, sklaida“.
Šie kompleksiniai, tarpdisciplininiai darbai turi teigiamą įtaką vaistažolininkystės plėtrai kaimo bendruomenėse Lietuvoje.
Pažymėtinas kitas aplankytas gamtos pažinimo objektas – retų ir vaistinių augalų kolekcija Dzūkijos nacionaliniame parke, Liškiavoje. Ekskursiją vedė ir įdomiomis istorijomis pasakojimus apipynė kolekcijos įkūrėjas Henrikas Gudavičius – Dzūkijos nacionalinio parko ekologas, gamtininkas ir publicistas bei knygų „Gamtmeldžio sodas“ (2013), „Laiškai iš kaimo“ (2014), „Klaidžioja kažkas prie Krūčiaus: laiškai iš kaimo“ (2018) autorius.
Galutinis išvykos objektas – kraštovaizdžio architektės Mildos Eidukaitės prie „Eglės sanatorijos“ Druskininkuose suprojektuotas ir 2017 m. atidarytas pažintinis Vaistažolių sodas su įrengta takų sistema bei mažosios architektūros elementais.
Minėtos vaistinių augalų ekspozicijos kuriamos ir tęsiamos VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų laboratorijos 1984–1999 m. mokslinių tiriamųjų-sutartinių darbų „Biologinių ir metodinių pagrindų paruošimas geresniam Lietuvos kaimo gyvenviečių ir gamybinių centrų apželdinimui“, „Želdynų įrengimo kūrimo principų ir eksploatacijos technologijų paruošimas Botanikos sodo vaistinių augalų kolekcijų tyrimo bei lauko bandymų pagrindu“ (mokslinė vadovė – dr. Ona Gražina Juknevičienė).
Šie ilgamečiai tyrimai vykdomi ir tęsiami Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode, pristatomi nacionalinėse ir tarptautinėse mokslinėse konferencijose, specializuotose konsultacijose ir yra pagrindas projektinei veiklai, bei sprendžiant augalų asortimento parinkimo apželdinimui ir vaistinių, prieskoninių (aromatinių) augalų naudojimo aerofitoterapijai klausimus įvairiuose Lietuvos miestuose bei miesteliuose.