VDU Botanikos sodas

28
balandžio, 2019

Botanikos sode pasinėrė į žavingą švytinčių organizmų pasaulį

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode rinkosi žingeidūs lankytojai: iš ekspertų lūpų sužinojo daug įdomių faktų apie  bioliuminescencinius ir biofluorescencinius organizmus, dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, o saulei nusileidus su žibintuvėliais rankose jie pabiro po vakarinį VDU Botanikos sodo parką ir azartiškai ieškojo švytinčių organizmų.

Pirmajame iš dviejų seminare „Naktinėjimai su UV botanikos sode“ VDU Botanikos sodo mokslo darbuotoja dr. Asta Malakauskienė kartu su VDU ir LAMMC absolventu dokt. Algirdu Kazlausku įvairiausio amžiaus dalyviams dovanojo įdomią pažintį su švytinčių organizmų pasauliu. Šeimos su vaikais, įdomių faktų ieškotojai atvykę kartu su draugais susipažino su bioliuminescenciniais (tokiais, kurie švyti tamsoje patys naudodami chemines reakcijas) ir biofluorescenciniais (tokiais, kurie švyti ultravioletinėje šviesoje: sugeria vieno ilgio bangos šviesą, ją transformuoja ir išspinduliuoja didesnio ilgio banga) organizmais.

„Buvo labai įdomu sužinoti, kad tikras gintaras švyti ultravioletinėje šviesoje. Džiaugiuosi, kad tokie seminarai yra organizuojami: ir sužinome iki šiol nežinotų faktų, ir smagiai netradiciškai leidžiame laiką su draugais – labai šaunios dirbtuvės“, – sakė su dviem draugais į seminarą atvykusi Lina. Žingeidi buvo ir senjorė Jadvyga, kuri į seminarą atvyko su anūkais, sūnumi ir marčia. „Labai įdomu! Kiek daug negirdėtų faktų!“, – sakė su septynmečiu anūku Aisčiu už rankų susikibusi Jadvyga.

 

Po paskaitų dalyviai buvo kviečiami įsitraukti į linksmas šviečiančias dirbtuves: gamino šviečiančius organizmus, imitavo jonvabalius stiklainiuose, stebėjo gyvų organizmų biofluorescencinius švytėjimus, paišė „biofluorescencines tatuiruotes“. Naktinės ekskursijos metu seminaro dalyviai patys tyrinėjo, kokie augalai ir kokios jų dalys švyti apšvietus ultravioletine šviesa.

Kitas seminaras „Naktinėjimai su UV botanikos sode“ vyks gegužės 10 d. nuo 17:30 val. iki 21:30 val. Ž. E. Žilibero g. 4, konferencijų salėje II aukšte. Registracija tel. 8 613 21707.

Seminaro programa

17:30–18:20 „Bioliuminescencinių ir biofluorescencinių organizmų biologinė įvairovė“.

18:20–18:50 „Nešviečiančių augalų privertimas švytėti panaudojant modernias technologijas“.

18:50–19:10  Pertraukėlė

19:10–20:10 Šviečiančių organizmų imitacinės dirbtuvės (dalyviai turės galimybę pasigaminti fotoliuminescencinį šviečiančio organizmo prototipą, išsipaišyti trumpalaikį šviečiantį kūno piešinį, pasigaminti „jonvabalių“ stiklainį ir kt.)

20:10–21:30  Naktinė ekskursija „Naktinėjimai su UV botanikos sode“.

 

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau