VDU Botanikos sodas

Liepos mėnesio augalas

VDU Botanikos sodo rožių kolekcijoje yra daugiau nei 1 500 rožių veislių ir kt. kultivarų (daugiau nei 4 000 krūmų). Šiuo metu tai – gausiausia rožių kolekcija Lietuvoje.

Lankytojams siekiame parodyti kuo didesnę Rosa genties įvairovę. Čia auga ne tik pačių populiariausių grupių atstovės, bet ir retai sutinkami įdomesni hibridai. Naujausi hibridai sugrupuoti pagal juos sukūrusius selekcininkus bei šalis.

Rožyne yra gausi istorinių rožių kolekcija: daugiau nei 200 istorinių rožių veislių (istorinėmis arba senovinėmis rožėmis laikomos tos veislės, kurios buvo auginamos prieš kelis tūstančius metų iki 1867 metų). Šiais laikais istorines rožes „nukonkuravo“ modernios komercinės, nuolat reklamuojamos veislės ir daugelis senovinių rožių tapo labai retos. Todėl botanikos sodas yra puiki vieta istorinių rožių ekspozicijai bei išsaugojimui. Kolekcijoje saugomos ir Lietuvos senuosiuose želdynuose / gėlių darželiuose augintos bei išlikusios rožės.

Daug dėmesio skiriama atsparių šalčiams ir prisitaikiusių prie vietinių klimato sąlygų kultivarams. Ypač gausios tankiadyglio erškėčio (Rosa spinosissima L.) bei raukšlėtalapio erškėčio (Rosa rugosa Thunb.) hibridų kolekcijos, kuriose auga ne tik dažniausiai auginamos vakarų Europoje išvestos, bet ir skandinaviškos bei latviškos veislės.

Kolekcijos žydėjimo laikas: patys pirmieji gegužės pabaigoje – birželio pradžioje žydi tankiadyglio erškėčio (Rosa spinosissima L.) hibridai. Istorinės rožės žydi birželio mėn. (gausiausiai birželio viduryje ar antroje pusėje). Modernių rožių žydėjimo pikas – birželio pabaiga bei liepos pradžia. Vėliau jų žydėjimas tęsiasi iki pat pirmųjų šalnų spalio mėnesį.