Augalų genetiniai ištekliai – tai biologinis šalies paveldas, kuris, kaip sukauptas naudojamųjų augalų genetinių išteklių potencialas, yra bazė biologinei įvairovei išlaikyti ir selekcijai plėtoti. Augalų genetiniams ištekliams skiriama ypač daug dėmesio, nes tik užtikrinus racionalų gamtos išteklių naudojimą bei tolesnį jų gausinimą, bus išsaugotos gamtos paveldo vertybės, kraštovaizdžio savitumas ir biologinė įvairovė. Patys vertingiausi ištekliai, turintys ekologinę, selekcinę bei ekonominę svarbą, yra priskiriami Augalų nacionaliniams genetiniams ištekliams (ANGI), o institucijoms teisės aktų nustatyta tvarka suteikiama teisė kaupti augalų nacionalinių genetinių išteklių naudojimo bei saugojimo tyrimų rezultatus. VDU Botanikos sodas yra vaistinių ir aromatinių augalų bei dekoratyvinių augalų nacionalinių genetinių išteklių koordinacinis centras.
Nacionalinių genetinių išteklių tyrimų ir saugojimo programa sode pradėta vykdyti dar 1994 m. Jos pagrindiniai uždaviniai – atrinkti, atkurti, saugoti ir naudoti ANGI statusą turinčius augalus, taip pat ir vaistinius bei aromatinius. Vaistiniai ir aromatiniai augalai ANGI atrenkami pagal bendruosius kriterijus: kilmę, vertę, gausą, taip pat naudojami specifiniai, vaistinių ir aromatinių ANGI atrankos kriterijai, kurie 2005 metais buvo aprobuoti Nuolatinės augalų nacionalinių genetinių išteklių komisijos. Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriuje auginamos 2009-2024 m. ANGI priskirtos 65 vaistinių ir aromatinių augalų rūšys.
Iš viso sode auginami 305 augalų kolekciniai numeriai, priskiriami augalų nacionaliniams genetiniams ištekliams.
Augalų nacionalinių genetinių išteklių komisijos narių vizitas.
Augalų nacionalinių genetinių išteklių atrinkimo, saugojimo, naudojimo ir atkūrimo klausimams spręsti iš valstybės valdymo institucijų, mokslo ir studijų institucijų bei nevalstybinių organizacijų atstovų sudaroma nuolatinė Augalų nacionalinių genetinių išteklių komisija. 2025 m. rugpjūčio 19 d. šios komisijos narės dr. Laima Šveistytė ir dr. Gitana Štukėnienė vykdė planinę mokslinių Apynių ir Vaistinių augalų kolekcijų apžiūrą. Patikrinimo metu konstatuota gera kolekcijų būklė, rekomenduota atrinkti ir teikti į ANGI sąrašus įtraukti dar kelias vaistinių bei aromatinių augalų rūšis.
Iš gluosnių kolekcijos.
Vytauto Didžiojo universitetui susijungus su Aleksandro Stulginskio universitetu ir Lietuvos edukologijos universitetu, VDU perėmė augalų nacionalinių genetinių išteklių gluosnių (Salix L.) lauko kolekciją, įrengtą privačioje AB „Vilda“ valdoje, esančioje Alytaus r. Miroslavo apylinkėse. Nutolusi nuo VDU teritorija ir privati valdos priklausomybė apsunkina kolekcijos priežiūrą ir kelia klausimų dėl ilgalaikio kolekcijos išsaugojimo. Pritarus augalų nacionalinių genetinių išteklių komisijai, kolekciją nutarta perkelti į VDU Botanikos sodą. Tai užtikrintų ilgalaikę šios kolekcijos priežiūrą, išsaugojimą bei panaudojimą tiek studijų procese, tiek visuomenės švietimui.