VDU Botanikos sodas

28
balandžio

VDU Botanikos sode prasideda didysis tulpių žydėjimas

Prasideda ryškiausias ir didžiausią tulpių įvairovę pristatantis žydėjimas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune: daugiau kaip 500 veislių ir rūšių tulpių, tarp kurių – ir įspūdingiausios, per pastaruosius kelerius metus sukurtos veislės, ir Lietuvos selekcininkų darbai, ir botanikams įdomiausios retos tulpių rūšys ar ypatingą simbolinę reikšmę turinčios tulpių veislės.

 

Sukurtos Lietuvoje ir apie Lietuvą

Nors įprastai tūkstančius lankytojų kasmet į VDU Botanikos sodą sutraukiantis tulpių žydėjimas vadinamas „žydinčia žiedų jūra“ ir tuo žavi lankytojus, tačiau patiems botanikams svarbiausia – atspindėti botaninę įvairovę, parodyti, kokios skirtingos ir ypatingos gali būti visų grupių tulpės. Taip pat – ir Lietuvos selekcininkų darbus.

 

„Be galo vertiname Lietuvos selekcininkų tulpes: vienos pirmųjų pradeda žydėti paties selekcininko Kazimiero Rimkaus VDU Botanikos sodui padovanotos Kaufmano grupės tulpės ‘Dovilė’ ir ‘Saulės šypsena’, vėlyvesnė, bet visų akį kaip mat patraukianti – jau nemažai metų sode auginama selekcininko Mykolo Radzevičiaus išvesta veislė ‘Genovaitė’. Tiesa, lietuviškų tulpių veislių nėra daug, nes šio augalo veislių kūrimas – ilgas ir sudėtingas: pavyzdžiui, vien tam, kad sulauktumėte iš sėklytės išaugintos tulpės žiedo, turės praeiti 5-7 metai!“ – pasakoja vyr. botaninių kolekcijų kuratorė, tulpių ekspoziciją prižiūrinti Rita Maršelienė.

Labai laukiama pražystant tulpės simboliniu pavadinimu ‘Flaming Baltic’, sukurtos Baltijos keliui paminėti: 2017 m. rudenį Keukenhofo gėlių parodoje vyko tulpių svogūnėlių sodinimo ceremonija, kai būtent šios tulpės svogūnėlius sodino Baltijos šalių ambasadoriai Nyderlanduose – Kaili Terras, V. Purlys, I. Rūse ir Keukenhofo gėlių parodos direktorius B. Siemerink.

Net keturios rečiausios „karūnuotosios“ tulpės veislės

Botanikos sodo specialistai neslepia, kad tulpių ekspozicija yra ir viena reikliausių, ir kasmet kintanti, nes dalį tulpių pasiglemžia ne tik ligos, bet ir kiti priešai – pavyzdžiui, šiemet ankstyviausias tulpes skriaudė pelės, į beveik miesto centre esantį Botanikos sodą užklystančios ir net aukštas tvoras peršokančios stirnos. Nepatiko kai kurioms tulpėms ir naktinės pastarųjų dienų šalnos.

„Tačiau naujų žiedų šiemet daug. Iš Olandijos kolekciją pasipildėme naujomis, įdomiomis veislėmis, o naujienų ieškoma kuo įdomesnių: pavyzdžiui, tokių kaip šerkšnota lelijažiedė tulpė ‘Extreme Yellow’ arba 2021 m. sukurtos šviežutėlės naujos veislės ‘Queen Rania’, ‘Double Shake’, ‘Sugar Crystal’.

Šiemet žydės – ir kai kurios jau pradeda žydėti – naujausios, šešioliktos, Coronet tulpių grupės tulpės, tokios kaip ‘Crown of Dynasty’, ‘Red Dress’. Šios grupės veislių žiedai išskirtinai įdomios formos: visi žiedlapiai yra suspausti į šonus, todėl žiedlapio gale susidaro snapelis. Iš viso pasaulyje yra tik 14 registruotų Coronet grupės veislių, o mes VDU Botanikos sode jų turime net 4,“ – džiaugiasi R. Maršelienė.

O akylesnieji galės susipažinti su retais augalais eritroniais ir įdomiomis margučių rūšimis.

 

Prasidedantis didysis tulpių žydėjimas Kaune, VDU Botanikos sode, tęsis apie mėnesį: tik gegužės pabaigoje – pirmosiomis birželio dienomis paprastai baigia žydėti vėlyviausios ir vienos įspūdingiausių tulpių grupės – papūginės, lelijažiedės, pilnavidurės.

2023 04 28

Kitos aktualijos

2024 04 19
Didysis tulpių žydėjimas prasidėjo!
2024 04 19 Nors orai šiluma nelepina, tačiau mūsų sode didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, pilnavidurės tulpės, pradeda skleistis Triumfo ir net tokios įprastai vėlyvos kaip lelijažiedės, ...
Plačiau
2024 04 12
Dviejų botanikos sodų bendradarbiavimą įamžino pasodintas vaismedis
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo ir Strasbūro universiteto Botanikos sodo draugystė užsimezgė 2023 m. rudenį, kai minint Ukrainos derybų dėl stojimo į Europos sąjungą pradžią, į Briuselį ir Strasbūrą europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva buvo atvežtos ir pasodintos ukrainiečiams ramybę ...
Plačiau
2024 04 08
Botanikos sode kuriasi „Dėdės Gedo elfų“ kaimelis
Vos sprindžio dydžio nameliai su miniatiūrinėmis detalėmis ima dygti Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode. Link vaikų žaidimų aikštelės keliaujantys smalsieji sodo lankytojai turi būti akyli – senuose kelmuose ar medžių pašaknėse jie gali išvysti ir gėrėtis Gedimino Visockio kūriniais. ...
Plačiau
2024 04 03
Mokslininkės tyrimų objektas – augalų lapai: nuo pritaikomumo mitybai iki įtakos mūsų mikrobiotai
2024 04 03 VDU Botanikos sodo Pomologijos mokslų sektoriuje besidarbuojanti mokslininkė – doktorantė Viktorija Januškevičė gilinasi į maistines ir funkcines augalų savybes, o pastaraisiais metais savo dėmesį nukreipė į šaltalankių, kanapių ir širdinių aralijų lapus, tirdama jų bioaktyviąsias, antioksidacines ...
Plačiau