VDU Botanikos sodas

07
vasario

Patvirtinta nauja lietuviška putinų veislė ‘Dievind’

Puikios naujienos iš Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune augančios didžiausios Lietuvos putinų kolekcijos: po beveik trejus metus trukusių bandymų tarptautiniu mastu patvirtinta nauja lietuviška paprastojo putino (Viburnum opulus L.) veislė ‘Dievind‘. Jos autoriai – VDU Botanikos sodo mokslininkai habil. dr. Remigijus Daubaras ir dr. Laima Česonienė. Tai trečioji lietuviška putinų veislė: prieš metus buvo patvirtintos ir didelio augintojų susidomėjimo sulaukė tų pačių autorių sukurtos veislės ‘Aras‘ ir ‘Perlas‘.

 

Vienintelėje Lietuvoje putinų kolekcijoje, sukauptoje, prižiūrimoje ir tiriamoje Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektoriuje, surinkta daug  vietinių laukinių klonų ir iš kitų šalių gautų vertingų pavyzdžių.  Visi šios kolekcijos augalai įtraukti į Lietuvos Nacionalinių augalų genetinių išteklių sąrašą.

Kolekcijoje vykdomi išsamūs agrobiologiniai, genetiniai ir biocheminiai tyrimai, siekiant atrinkti pačius geriausius ir perspektyviausius pavyzdžius. VDU Botanikos sodo mokslininkų ištirti ir atrinkti paprastojo putino klonai buvo vertinami Lenkijos Centrinėje naudojamųjų augalų veislių bandymų tarnyboje (COBORU) pagal Europos Sąjungoje galiojančius augalų veislių išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo kriterijus – tokie tyrimai yra privalomi visoms augalų veislėms, norint jas juridiškai įteisinti. Prieš metus jau buvo įteisintos dvi pirmosios lietuviškos putinų veislės – ‘Aras’ ir ‘Perlas’. O 2021-ųjų pabaigoje mokslininkus pasiekė džiugi žinia, kad dar vienas putinų klonas sėkmingai atestuotas ir įvertintas tarptautinių ekspertų – trečioji lietuviška paprastojo putino veislė ‘Dievind’.

Pirmųjų lietuviškų putinų veislių autoriai – VDU Botanikos sodo mokslininkai habil. dr. Remigijus Daubaras ir dr. Laima Česonienė. Daug kruopštaus darbo prižiūrint kolekcijos augalus įdėjo Pomologinių kolekcijų sektoriaus kuratorės Agnė Grigaliūnienė ir Ilona Klimavičiūtė.

Habil. dr. Remigijus Daubaras

Dr. Laima Česonienė

 

Kuo pasižymi naujoji putinų veislė?

‘Dievind’ veislės putinų krūmo aukštis siekia apie 4 m (plotis 3,8 m). Lapai vidutinio dydžio, sterilūs žiedai – balti, viduriniai žiedai – gelsvai balsvi. Pasak veislės autorių, tai viena iš derlingiausių ištirtų veislių: suaugę krūmai skirtingais metais užaugina 16-23 kg vaisių, o maksimalus nustatytas derlius siekė net 36 kg ant krūmo. ‘Dievind’ saldžiarūgščiai vaisiai puikiai tinka ir šviežiam vartojimui, ir perdirbimui. Tiesa, kaip ir priklauso putinui, jiems būdingas kartokas skonis.

‘Dievind’ vaisiai pradeda nokti paskutinį liepos mėnesio dešimtadienį – pirmą rugpjūčio mėnesio dešimtadienį, masinis jų nokimas vyksta rugsėjo mėnesio pradžioje.

Vaisių spalva  raudona, jie apie 1 cm skersmens, vieno vaisiaus masė siekia  0,60-0,81 g (vid. 0,69 g). Kekės vidutinio dydžio, jose būna 30-40  vaisių.  Vaisiai sukaupia apie 750 mg/100 g fenolinių junginių, iki 30 mg/100 g antocianinų, taip pat – benzoinės rūgšties, askorbo rūgšties (iki 25 mg/100) ir kitų biologiškai vertingų medžiagų.

2022 02 17

Nauja lietuviška paprastojo putino (Viburnum opulus L.) veislė ‘Dievind’

 

 

 

Kitos aktualijos

2022 09 14
Rudenį pasitikome gausiais kolegų vizitais
2022-ųjų vasaros pabaiga ir rudens pradžia VDU Botanikos sodui buvo gausi kolegų vizitais: priimtos delegacijos iš Vokietijos, Lenkijos, Latvijos, Vilniaus botanikos sodų, kiekvieną kartą ne tik dalijantis gerąja patirtimi, pristatant ūkininkavimo praktiką, supažindinant su turimomis kolekcijomis, bet ir aptariant ...
Plačiau
2022 09 13
Ryškiaspalvėje kolekcijoje – įvairių šalių kolegų dovanotos retos chrizantemų veislės
Chrizantemų kolekcija Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune pradėta kaupti prieš keletą metų: tai lauke žiemojantys daugiamečiai augalai, kurių veislės praktiškai visos atkeliavo iš kitų šalių botanikos sodų, kaip dovanos – komandiruočių metu užmegztų tarpasmeninių ir tarpinstitucinių ryšių ...
Plačiau
2022 09 13
VDU Botanikos sodo mokslininkai tarptautiniame kongrese
Rugpjūčio 28 d. pietinės Graikijos Makedonijos Salonikų mieste prasidėjo kelias dienas trukęs 70-asis tarptautinis kongresas ir vaistinių augalų bei natūralių produktų tyrimų draugijos simpoziumas. Telkdami viso pasaulio mokslininkus, simpoziumo organizatoriai siekia aktyvinti bioįvairovės tyrimus įvairiais gamtos aspektais, taikant inovatyvias ...
Plačiau
2022 09 13
Botanikos sode iki rugsėjo pabaigos vieši Klimato muziejus
Koks jausmas būti 50 °C karštyje? Ar ūkininkavimas persikels į kosmosą? Klaipėda po vandeniu — niūri prognozė ar neišvengiama ateitis?   Į šiuos ir panašius klausimus atsako vienintelis toks Baltijos šalyse — mobilus Klimato muziejus. Įrengtas keturiuose spalvinguose jūriniuose ...
Plačiau