VDU Botanikos sodas

04
balandžio

Pagerbiant VDU Botanikos sodo selekcininkų darbą atidaryta nuotraukų paroda

Šiemet šimto metų gimtadienį švenčiantis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas Kaune naująjį lankymo sezoną pasitinka nauja lauko paroda: parke eksponuojamos sodo ir dekoratyviųjų augalų veislės, kurias įvairiais laikotarpiais sukūrė čia dirbę ar tebedirbantys specialistai.

Ypač daug selekcijos srityje nuveikė ilgametė tuometinio Kauno botanikos sodo darbuotoja dr. Ona Skeivienė, kurios darbai pokario laikotarpiu buvo itin svarbūs gėlininkystės atkūrimui ir tolimesnei jos raidai Lietuvoje. 1946 m. Ona Skeivienė pradėjo kurti švelniosios raktažolės (Primula malacoides) veisles, vėliau išvedė keliolika puikiųjų bijūnų veislių. Jos sukurtos bijūnų veislės ‘Maironis’,  ‘Professor K. Grybauskas’ ar ‘Virgilijus’ yra puikiai žinomos ir populiarios ne tik Lietuvoje.

Šiandien dekoratyviųjų augalų selekcija VDU Botanikos sode tęsiama: kuriamos ir įregistruojamos naujos jurginų (Dahlia), snapučių (Geranium), alūnių (Heuchera), kupstinių šluotsmilgių (Deschampsia cespitosa) ir kt. augalų veislės.

1950-1970 m. laikotarpiu sode buvo išvesta ne viena apynių (Humulus lupulus) veislė, kurias iki šiol vertina lietuviškų apynių augintojai.

Per 25 metus trunkantį retųjų uoginių augalų selekcijos laikotarpį VDU Botanikos sode buvo išvestos ir Europos specializuotuose centruose tarptautinę ekspertizę praėjusios įregistruotos naujos spanguolių (Vaccinium oxycoccos), šilauogių (Vaccinium), putinų (Viburnum opulus) veislės.

Naujausia registruotų uoginių augalų veislių sąrašą papildžiusi – 2022 m. pabaigoje Lenkijoje esančioje Centrinėje naudojamųjų augalų veislių tyrimų tarnyboje (COBORU) patvirtinta margalapės aktinidijos (Actinidia kolomikta) veislė ‘Milema’, kurią išvedė VDU Botanikos sodo darbuotojai prof. Remigijus Daubaras ir dr. Laima Česonienė. Kaip sakė parodos atidaryme dalyvavę uoginių augalų veislių autoriai, lyginant su spanguolių, putinų ar šilauogių selekcijos darbu, būtent aktinidijos pasirodė esančios pačios imliausios laikui ir sudėtingiausios – dėl didesnio lepumo ir jautrumo šaltesniems orams.

2023 04 04

 

Kitos aktualijos

2024 04 19
Didysis tulpių žydėjimas prasidėjo!
2024 04 19 Nors orai šiluma nelepina, tačiau mūsų sode didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, pilnavidurės tulpės, pradeda skleistis Triumfo ir net tokios įprastai vėlyvos kaip lelijažiedės, ...
Plačiau
2024 04 12
Dviejų botanikos sodų bendradarbiavimą įamžino pasodintas vaismedis
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo ir Strasbūro universiteto Botanikos sodo draugystė užsimezgė 2023 m. rudenį, kai minint Ukrainos derybų dėl stojimo į Europos sąjungą pradžią, į Briuselį ir Strasbūrą europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva buvo atvežtos ir pasodintos ukrainiečiams ramybę ...
Plačiau
2024 04 08
Botanikos sode kuriasi „Dėdės Gedo elfų“ kaimelis
Vos sprindžio dydžio nameliai su miniatiūrinėmis detalėmis ima dygti Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode. Link vaikų žaidimų aikštelės keliaujantys smalsieji sodo lankytojai turi būti akyli – senuose kelmuose ar medžių pašaknėse jie gali išvysti ir gėrėtis Gedimino Visockio kūriniais. ...
Plačiau
2024 04 03
Mokslininkės tyrimų objektas – augalų lapai: nuo pritaikomumo mitybai iki įtakos mūsų mikrobiotai
2024 04 03 VDU Botanikos sodo Pomologijos mokslų sektoriuje besidarbuojanti mokslininkė – doktorantė Viktorija Januškevičė gilinasi į maistines ir funkcines augalų savybes, o pastaraisiais metais savo dėmesį nukreipė į šaltalankių, kanapių ir širdinių aralijų lapus, tirdama jų bioaktyviąsias, antioksidacines ...
Plačiau