VDU Botanikos sodas

25
liepos

KVAPŲ NAKTYJE išrinktas kvapniausias 2022 metų augalas

Tūkstančiai žmonių, susirinkusių liepos 23 d., šeštadienį, į kvapniausią botaninę šventę Lietuvoje – „Kvapų naktį“ Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune – ne tik klausėsi paskaitų, bendravo su mokslininkais, grožėjosi mados pasirodymais ar stebėjo spektaklius bei koncertus, bet ir rinko kvapniausią botanikos sodo augalą. Šiemet publikos favorite pirmą kartą tapo paprastoji katalpa: didžiulėmis žiedų kekėmis apsipylęs iš Šiaurės Amerikos kilęs medis, nurungęs kur kas labiau įprastas kvapniausiųjų varžybų nugalėtojas – levandas ir rožes.

 

Kiekvienas šventės svečias įeidamas į parką gavo savo balsavimo įrankį – juostelę, kurią galėjo įsmeigti prie jam labiausiai patikusiu kvapu kvepiančio augalo. Ir tai – pirmi metai, kai katalpos tapo vienvaldėmis kvapniausiomis lyderėmis ne tik dėl savo subtilaus, malonaus kvapo, bet ir dėl ypatingos žiedų gausos.

Tiesa, buvo ir tokių balsuotojų, kurie savo balsą atidavė… grybams (nieko nuostabaus – juk šių metų šventės tema – miškas!) arba bekvapiams, užtat itin ryškiais žiedais pasipuošusiems augalams. O kad originalumo „Kvapų nakties“ lankytojams niekada nestigo, liudija ir faktas, kad 2018 metais dėl kvapniausio augalo titulo varžėsi ir tik per plauką juo netapo… šienas, kurį savo ekspozicijoje tuomet pristatė Lietuvos žemdirbystės institutas.

 

Tad kas yra toji katalpa?

Paprastoji katalpa (Catalpa bignonioides Walt.) natūraliai paplitusi Šiaurės Amerikoje. Tai iki 15 m aukščio užaugantis medis, dar vadinamas ,,makaronų medžiu“ dėl beveik ištisus metus kabančių ilgų sėklų dėžučių. Paprastai žydi birželio pabaigoje-liepos mėnesį varpelio formos žiedais, susitelkusiais į dideles kekes. Žiedai maloniai kvepiantys, pritraukiantys įvairius vabzdžius. Tai dekoratyvus medis, atsparus ligoms, kenkėjams ir užterštam miestų orui, todėl galima auginti miestų skveruose ir parkų aikštėse.

„Jei žavitės katalpomis ir  norite jas auginti, nepamirškite, kad jauni medeliai būna jautroki šalčiui, todėl būtina juos žiemai pridengti. Šie dailūs medžiai auga sparčiai. Mėgsta purius, derlingus, drėgnus dirvožemius. Lietuvoje auginami ne tik botanikos soduose ar dendrologinėse kolekcijose, bet ir miestų želdynuose“, – sako VDU botanikos sodo vyresn. dendrologė Loreta Buknienė.

 

Įspūdingu dydžiu ir išraiškinga laja akį traukiančios VDU Botanikos sodo katalpos sodintos nuo 1948 m. Iš viso parke yra 24 medžiai – trys rūšys ir vienas hibridas. Be paprastosios, auginama ir dar ryškesniu kvapu pasižyminti geltonžiedė katalpa (Catalpa ovata), kilusi iš Centrinės  Kinijos. Ji užauga iki 10 ar net 15 metrų aukščio, lapai delno dydžio ir didesni. Gelsvi su rudai purpurine dėme žiedai didokose kekėse, kvapūs, medingi, privilioja daug bičių. Šie augalai – jautroki šalčiui, gali apšalti. O jų ilgos šakos sunkiai išlaikomos, puriame dirvožemyje lengvai išvirsta.

 

Norintys pasigrožėti katalpų žydėjimu ir užuosti jų aromatą dar gali tai padaryti artimiausią savaitę – kol tęsiasi šių medžių žydėjimas VDU Botanikos sode Kaune.

 

 

Kitos aktualijos

2022 07 27
Miškininkystės mokslo atstovų vizitas
Šių metų liepos 19 d. VDU Botanikos sodą aplankė būrelis tikrų miškininkystės mokslų korifėjų – veteranų, susibūrusių į miškų mokslo senjorų klubą „Giriūnai“. Susitikime dalyvavo akad. prof. Stasys Karazija, prof. Antanas Juodvalkis, prof. Edvardas Riepšas, prof. Albertas Vasiliauskas, prof. ...
Plačiau
2022 07 21
Kauno rajono vaikus kviečiame į vasaros stovyklą Botanikos sode!
AČIŪ SKAMBINUSIEMS IR RAŠIUSIEMS, VISOS VIETOS JAU UŽPILDYTOS! — Jau tradiciškai VDU Botanikos sodas kviečia smalsius vaikus vasarą leisti turiningai: Kauno rajono vaikams organizuojama savaitės trukmės dienos stovykla VASARA BOTANIKOS SODE 2022, kurios metu moksleiviai bus supažindinami su STEAM, ...
Plačiau
2022 07 18
KVAPŲ NAKTIS 2022: nuo paskaitų ir degustacijų iki meno instaliacijų ir kvepiančių spektaklių
Kvapų naktis 2022: didžiausia botaninė šventė Lietuvoje. Liepos 23 d., šeštadienį, VDU Botanikos sode Kaune.
Plačiau
2022 07 18
Funkcinio maisto mokslininkė: apie ypatingą rauginto maisto galią ir mažus, bet didelį poveikį turinčius mitybos įpročius
Uogų ir vaisių funkcionaliąsias savybes Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode tyrinėjanti jaunesnioji mokslininkė Paulina Štreimikytė sako, kad platesnis suvokimas apie maistą ir jo daromą įtaką žmogaus gyvenimo kokybei ne apribojo jos asmeninius mitybos pasirinkimus, bet, atvirkščiai, juos praplėtė: ...
Plačiau