VDU Botanikos sodas

12
balandžio

Dviejų botanikos sodų bendradarbiavimą įamžino pasodintas vaismedis

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo ir Strasbūro universiteto Botanikos sodo draugystė užsimezgė 2023 m. rudenį, kai minint Ukrainos derybų dėl stojimo į Europos sąjungą pradžią, į Briuselį ir Strasbūrą europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva buvo atvežtos ir pasodintos ukrainiečiams ramybę ir gerovę simbolizuojančio, nacionaliniu Ukrainos augalu laikomo putino (Viburnum opulus L.) veislės ‘Dievind’ ir ‘Aras’: abi jos išvestos VDU Botanikos sode Kaune, jų autoriai – prof. Remigijus Daubaras ir dr. Laima Česonienė.

Šįkart kolegos iš Strasbūro įteikė atsakomąją dovaną – slyvos (Prunus domestica) veislę ‘Hauszwetsche’, kurią penktadienį, balandžio 12 d., VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Mokslo sektoriaus pomologinėje kolekcijoje iškilmingai sodino VDU rektorius prof. Juozas Augutis, VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis, europarlamentaras Petras Auštrevičius ir sodo Mokslo skyriaus vadovas prof. Remigijus Daubaras.

Susirinkusius sveikinęs prof. J. Augutis pastebėjo, kad ši dovana atkeliauja simboliniu laiku – kai Lietuva netrukus švęs jau dvidešimtąsias savo narystės ES metines, išlikdama viena palankiausiai ES vertinančių ir ja besidžiaugiančių narių. Rektorius palinkėjo, kad ateitų tas laikas, kai sienų neturinti botanikos sodų partnerystė galės būti minima ir švenčiama po šiandien sodinamo medžio šakomis.

Po medelio sodinimo ceremonijos Botanikos sodo bendruomenei buvo perduotas LR garbės konsulo Strasbūre Francis Hirn sveikinimo įrašas, kuriame jis priminė, kad dar 1991 m. pačiame Strasbūro centre, Klerberio aikštėje, buvo spontaniškai suorganizuotas Lietuvos atgimimo renginys, po kurio gimė Elzaso-Lietuvos asociacija, kuri jau daugiau kaip 30 metų stengiasi skatinti abiejų tautų ryšius: „Tad kokia gali būti geresnė proga nei šis apsikeitimas sodinukais tarp VDU ir Strasbūro botanikos sodų bei universitetų? Tuo metu, kai kalbame apie ekologines permainas, tai stiprus ženklas ilgalaikei ir tvariai mūsų santykių plėtrai“.

Susitikimą užbaigė P. Auštrevičiaus paskaita „Europos parlamento veiksmai siekiant tolesnio aplinkos apsaugos ir tvaraus gamtinių išteklių naudojimo priemonių įgyvendinimo“ bei po jos užsimezgusi diskusija.