VDU Botanikos sodas

18
liepos

Kvapniausiu 2018-tųjų vasaros augalu išrinkta rožė ‘Lady Emma Hamilton’

Patį vidurvasarį, gražiausioje vasaros šventėje „Kvapų naktis“ Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune lankytojai tradiciškai išrenka kvapniausią augalą. Šiemet juo tapo ryškiais oranžiniais žiedais žydinti rožė ‘Lady Emma Hamilton’.

Didžiausią Lietuvos rožyną VDU Botanikos sode Kaune kuruojanti Dovilė Rylienė sako, kad stiprus ir ryškus šios rožės kvapas nėra įprastai saldokas ir „rožiškas“: „Ši Lietuvoje mėgstama ir neretai auginama rožė pasižymi intensyviu vaisiniu aromatu su kriaušės, vynuogių ir citrusinių vaisių natomis. Gėlių augintojų mylima ne tik dėl savo nepakartojamo aromato, bet ir išraiškingos spalvos, ilgo žydėjimo ir nelepumo“.

Jau penktą kartą organizuojamoje Kvapų naktyje rožės yra neabejotinos kvapniausių augalų rinkimų lyderės – tik kelis kartus aplenktos kvapniųjų levandų.

Įdomu tai, kad dėl kvapniausiojo titulo šiemet varžėsi ir… šienas, kurį savo ekspozicijoje pristatė Lietuvos žemdirbystės institutas: paprasčiausia džiovinta pievų žolė lankytojams paliko tokį stiprų įspūdį, kad nemažai balsuojančiųjų Kvapniausio augalo vėliavėlių atsidūrė būtent šieno krepšelyje.

 

Augalų pasaulio pažinimas: nuo paskaitų – iki degustacijų ir loterijų

Artimiau pažinti augalų pasaulio paslaptis „Kvapų naktyje“ kvietė specialistų vedamos ekskursijos, skirtos kvepiantiems medžiams, krūmams, žoliniams augalams, retiesiems ir saugomiems Lietuvos augalams. Apie natūralius sveikatos išsaugojimo būdus dvaro paviljone pasakojo prof. dr. Ona Ragažinskienė, apie pasaulio didžiųjų miestų gėlynus įspūdžiais dalijosi Botanikos sodo Kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius, į kvapų pažinimo valandą kvietė „Kvapų namų“ specialistai.

Mokslo kiemelyje lankytojai buvo raginami degustuoti čia pat, Botanikos sode, išaugintų uogų – nuo milžiniškų šilauogių, iki daug kam dar menkai pažįstamo, bet neabejotinai ragavusius sužavėjusio žilakrūmio uogų. Savo uoslę buvo galima išmėginti aromatų atpažinimo konkurse, nepažintais skoniais stebino Botanikos sodo arbatų degustacija.

 

Pramogos visai šeimai iki vėlyvo vakaro

Šeimų erdvėje iš kvapų pažinti gyvūnus kvietė Lietuvos Zoologijos sodas, vaikus džiugino alpakos ir „Marvos“ žirgyno žirgai, vaikai grojo perkusiniais, gamtos garsus skleidžiančiais lauko instrumentais ir dalyvavo „Karalaitės norų“ programoje.

VDU Botanikos sodo 95-mečiui meninę augalinę kompoziciją sukūrė Regina Ribokienė (KAUPA) ir Audronė Linkevičienė (PDR), o į papuošalų gaminimo dirbtuves ir dizainerių darbų mugę kvietė „Kūrybos podiumo“ erdvė.

Visai greta įsikūrė renginio metu atidaryta fotomenininkės E. Petrauskienės fotografijų paroda „Sidabrinis sodas“: ši paroda, „Kaunas Photo“ festivalio programos dalis, Botanikos sode bus eksponuojama iki pat sezono pabaigos – spalio 31 d.

 

Kvapų nakties kulminacija tapo šviesų ir muzikos programa: lietuviškų sutartinių motyvais improvizavę „Etno Jazz“ ir romantiškais „Nakties muzikos“ garsais rožyną užliejęs VDU styginis kvartetas.

 

„Kvapnų nakties 2018“ generalinis rėmėjas: EOLTAS.

Švytinčius, stebuklingą naktį kuriančius apšvietimo sprendimus ir trispalvį tvenkinio fontaną dovanojo VDU Botanikos sodo draugai – „Sodo.lt“.

Šventės įgarsinimu ir apšvietimu rūpinosi „Soundtrailer.lt“.

Kitos aktualijos

2024 04 19
Didysis tulpių žydėjimas prasidėjo!
2024 04 19 Nors orai šiluma nelepina, tačiau mūsų sode didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, pilnavidurės tulpės, pradeda skleistis Triumfo ir net tokios įprastai vėlyvos kaip lelijažiedės, ...
Plačiau
2024 04 12
Dviejų botanikos sodų bendradarbiavimą įamžino pasodintas vaismedis
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo ir Strasbūro universiteto Botanikos sodo draugystė užsimezgė 2023 m. rudenį, kai minint Ukrainos derybų dėl stojimo į Europos sąjungą pradžią, į Briuselį ir Strasbūrą europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva buvo atvežtos ir pasodintos ukrainiečiams ramybę ...
Plačiau
2024 04 08
Botanikos sode kuriasi „Dėdės Gedo elfų“ kaimelis
Vos sprindžio dydžio nameliai su miniatiūrinėmis detalėmis ima dygti Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode. Link vaikų žaidimų aikštelės keliaujantys smalsieji sodo lankytojai turi būti akyli – senuose kelmuose ar medžių pašaknėse jie gali išvysti ir gėrėtis Gedimino Visockio kūriniais. ...
Plačiau
2024 04 03
Mokslininkės tyrimų objektas – augalų lapai: nuo pritaikomumo mitybai iki įtakos mūsų mikrobiotai
2024 04 03 VDU Botanikos sodo Pomologijos mokslų sektoriuje besidarbuojanti mokslininkė – doktorantė Viktorija Januškevičė gilinasi į maistines ir funkcines augalų savybes, o pastaraisiais metais savo dėmesį nukreipė į šaltalankių, kanapių ir širdinių aralijų lapus, tirdama jų bioaktyviąsias, antioksidacines ...
Plačiau